RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan – Sekolah Rendah
Kelas : 4 Dinamik
Bil Murid : 20 Orang
Masa : 9:15 – 10:15 pagi
Tarikh : 3 Mei 2011
Tema : Sayangi Diri
Tajuk : Pengurusan Diri
Sub topik : Makanan Seimbang
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir ini, murid akan dapat :-
1. menyenaraikan 3 jenis makanan seimbang bagi setiap peringkat piramid makanan.
2. menjaga kesihatan diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang.
3. menyayangi diri dengan mengamalkan pemakanan yang seimbang.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Menyayangi diri dengan mengamalkan cara hidup sihat.
2. Bersyukur dengan rezeki yang diperolehi.
3. Kerjasama antara ahli kumpulan.
KBT : Kajian Masa Depan, KBKK (mengkelas)
Pengetahuan Sedia Ada
1. Murid mengenali jenis-jenis makanan yang sihat dan tidak sihat.
Bahan Bantu Mengajar
1. Tayangan video a. Upin dan Ipin
b. Mereka masih bersyukur walaupun makan sisa makanan.
2. ICT- persembahan Powerpoint
3. Lembaran Kerja
4. Permainan jigsaw puzzle
Langkah | Aktiviti | Catatan/BBM |
Set induksi (7 minit) | -Murid dipertontonkan dengan tayangan video Upin dan Ipin episod 10 tamak -Guru bersoaljawab tentang video tersebut dan mengaitkannya dengan tajuk pelajaran yang akan diajar. | |
Langkah 2 (8 minit) | -Guru menunjukkan beberapa gambar makanan dan meminta murid menamakan makanan yang ditunjukkan. -Murid membacanya bersama-sama secara kelas. -Murid diminta mengelaskan makanan yang sihat dan tidak sihat. | |
Langkah 3 (13 minit) | -Guru memberikan penerangan dengan mempertontonkan persembahan powerpoint tentang makanan seimbang melalui piramid makanan. -Murid membaca petikan tentang piramid makanan dan kepentingan makanan seimbang. -Murid dan guru berbincang tentang peringkat-peringkat dalam piramid makanan dan diminta memberikan contoh-contoh lain yang sesuai. | ICT- persembahan Powerpoint |
Langkah 4 (10 minit) | -Guru meminta murid melengkapkannya lembaran kerja . - Guru membimbing murid. | Lembaran kerja |
Langkah 6 (15 minit) | Pelajar dikehendaki menyiapkan jigsaw puzzle yang terdapat dalam permainan untuk menentukan jenis makanan yang baik untuk kesihatan dan tidk baik. | |
Penutup (7 minit) | -Guru mempertontonkan video chicken ala carte sambil murid menyanyi bersama-sama. -Guru membuat rumusan. |
No comments:
Post a Comment